Jest najczęściej wykorzystywanym zabiegiem przy likwidacji zmarszczek.
Toksyna botulinowa tzn. botox, inaczej nazywany toksyną botulinową typu A, jest naturalną toksyną hamującą działanie neuroprzekaźnika (acetylocholiny), który jest przekaźnikiem impulsów między nerwami a mięśniami. W medycynie estetycznej przy likwidacji zmarszczek mimicznych stosowany jest w niewielkich ilościach; dzięki temu zabieg jest bezpieczny i nie ma wpływu na pozostałe elementy układu nerwowego.
Najczęściej botox stosujemy:
Okolice:
BABY Botox – nowy trend medycyny estetycznej!
Ta metoda „subtelnego” podawania toksyny botulinowej zdobywa coraz większą popularność. Polecana jest zapobiegawczo także u młodych osób 20+.
W zabiegu Baby botox wykorzystuje się mniejszą dawkę toksyny niż w „klasycznej” metodzie i podaje się ją za pomocą iniekcji w wielu miejscach. Dzięki temu twarz zyskuje zrelaksowany wygląd bez ryzyka „zamrożenia” takich obszarów, jak czoło, czy wystąpienia niepożądanych efektów, np. diabolicznego uniesienia lub opadnięcia brwi – a tego pacjenci obawiają się najbardziej. Podanie botoksu w mikrodawkach niweluje to ryzyko.
Metoda ta nadaje twarzy wypoczęty wygląd oraz pozwala zminimalizować widoczność linii mimicznych, np. poziomych linii na czole, lwiej zmarszczki, zmarszczek tzw. króliczych u nasady nosa czy kurzych łapek w kącikach oczu. Oczywiście, jeśli objawy są nasilone, a bruzdy głębokie – prawdopodobnie będziesz potrzebować większej ilości toksyny botulinowej lub nawet włączenia innych metod, aby się ich pozbyć, ale u młodych osób, gdy zmarszczki mimiczne dopiero zaczynają się tworzyć – metoda ta daje świetne efekty, poza tym przeciwdziała nasilaniu się objawów z czasem. To też świetne rozwiązanie dla osób, które cenią naturalny wygląd lub dopiero zaczynają przygodę z botoksem – i chcą objawy starzenia się skóry oraz nadmiernej mimiki redukować stopniowo, zaczynając od mniejszych dawek preparatu.
Co ważne, zabiegi z toksyną botulinową można doskonale personalizować – dobierając ilość botoksu oraz technikę jego podania do każdego pacjenta indywidualnie, z uwzględnieniem np. różnych potrzeb skóry na dwóch asymetrycznych połówkach twarzy.
Niektórzy lekarze uważają, że to właśnie ta technika jest przyszłością zabiegów z toksyną botulinową – zamiast powtarzać standardowe ostrzyknięcia botoksem co 4-6 miesięcy, będziemy korzystać z Baby botoksu np. co 1-2 miesiące, aby cały czas zachować naturalny efekt młodej i zrelaksowanej twarzy bez ryzyka niepożądanych efektów i zapobiegać w ten sposób pogłębianiu zmarszczek. To trochę jak comiesięczne wizyty u fryzjera na podcięcie włosów!
Ceny zabiegu zaczynają się od ok. 300 zł, w zależności od obszaru podania.
Toksyna botulinowa (albo botoks) to zabieg przeciwzmarszczkowy, uważany za jeden z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych do walki ze zmarszczkami mimicznymi twarzy. Zabieg polega na tym, że lekarz wstrzykuje w odpowiednie miejsca na twarzy preparat zawierający toksynę botulinową, popularnie nazywaną “jadem kiełbasianym”. Jest ona odpowiedzialna za blokowanie bodźców przenikających z nerwów do mięśni twarzy, co powoduje rozluźnienie mięśni i wyeliminowanie zmarszczek. Zabieg polegający na iniekcji botoksu jest całkowicie bezpieczny, ponieważ stosowana w nim dawka jest dużo niższa od dawek stosowanych w zabiegach terapeutycznych. Unieruchomienie mięśni podskórnych jest odwracalne, a zadowalające efekty zauważalne są już po kilku dniach.
Wykonanie zabiegów z użyciem toksyny botulinowej poprzedza konsultacja lekarska. Podczas rozmowy lekarz ocenia wskazania oraz ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Skóra okolic poddawanych zabiegowi zostaje zdezynfekowana, a miejsca wkłuć oznaczone specjalnym markerem. Lekarz dobiera odpowiednie dawki preparatu indywidualnie do każdego Pacjenta. Z reguły nie stosuje się środków miejscowo znieczulających. Można schłodzić skórę zimnym okładem. Zabieg wykonywany jest w pozycji siedzącej lub półleżącej. Preparat toksyny botulinowej ma formę płynną i podaje się go za pomocą małej strzykawki z igłą, najczęściej domięśniowo, a czasami również podskórnie lub śródskórnie. Bolesność wstrzyknięć jest nieznaczna, a cały proces trwa kilkanaście minut. Po zabiegu Pacjent musi pamiętać o środkach ostrożności, czyli unikać gwałtownych ruchów twarzy, masowania jej i schylania się, by preparat pozostał w odpowiednich miejscach. Pacjent od razu po zabiegu może udać się do domu.
Sam zabieg wstrzykiwania botoksu nie jest bolesny, dlatego nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych. Zabiegi z użyciem toksyny są bezpieczne, a powikłania występują rzadko i zazwyczaj są możliwe do szybkiego skorygowania, a z uwagi na czasowe działanie leku – przemijające. Należą do nich: opadnięcie powieki, obniżenie brwi, nadmierne uniesienie brwi – tzw. „efekt Mefistofelesa”, asymetria, podwójne widzenie.